Wat is de beste camera voor dierenfotografie, wildlife of safari? Vaak is het een hele opgave voor mensen om de juiste camera te vinden. Wat is nu belangrijk aan een camera als je vooral dieren wil fotograferen? Aan welke camera’s kan je dan bijvoorbeeld denken? Dit artikel geeft jou meer duidelijkheid.
Twijfels of vragen? Neem contact op of stel je vraag onderaan dit artikel. Er staan al 6000+ reacties op het blog.
Ontdek de 10 onmisbare stappen voor krachtige & creatieve fotografie, mijn allerbeste aankoopadvies over de Creatieve Lens (betaalbaar en 100% onafhankelijk), voorkom een miskoop door aankoopadviezen, 50+ inspirerende foto’s met uitleg erbij.
Systeemcamera's zijn over het algemeen beter voor dierenfotografie door meer snelheid (foto's per seconde) en betere mogelijkheden om scherp te blijven stellen op bewegende onderwerpen. Ook kunnen ze vaak scherpstellen op ogen of kop (onderwerpherkenning).
Systeemcamera's krijgen steeds vaker oogherkenning voor dieren/vogels (eye autofocus) en kunnen onderwerpen met de autofocus ook steeds vaker volgen. Bij de oudere spiegelreflexcamera's ontbreekt dit en moet je zelf het scherpstelpunt op de dieren zien te houden, dit is uitdagender.
Bedenk dat er nooit een volledige lijst gegeven kan worden. Wel kun jij altijd een vraag stellen en onafhankelijk en gratis advies krijgen.
Canon systeemcamera voor dieren
De canon R100kan onderwerpen volgen maar geen ogen van dieren herkennen (wel van mensen). Snelheid bij continu opnamen is met 3.5 foto's per seconden laag. Niet direct aan te raden voor actiefoto's, voor portretten kan het wel. Canon R100 op Cameranu.nl >>
De Canon Canon R50 is een van de voordeligste opties en goed bruikbaar voor dieren voor de beginner, onderwerpherkenning goed voor die prijs, aantal foto's per seconde ook zeker bruikbaar.
De R10enR7 zijn al moderner qua autofocus. De R7 is sneller en heeft meer megapixels, heeft Pre-AF (waarbij al foto's worden opgenomen in de buffer VOOR je de ontspanknop indrukt; hierdoor kan je makkelijker foto's maken van bijv. kleine vogels die op een tak zitten en ineens wegvliegen). Als je namelijk drukt om te fotograferen dan ben je al te laat. Onhandig is wel dat alle pre-capture foto's allemaal samen in een ingepakt CR3-bestand worden opgeslagen en dat je een programma nodig hebt deze uit te pakken. De R10 is een luxe camera voor beginners.
De R8 heeft moderne autofocus functies (maar geen joystick), heeft met 24 megapixels wat minder opties om te croppen dan bij een R7. De snelheid is wel erg goed, tot 40 foto's per seconde. En het is fullframe waardoor je soms ook lengte tekort komt. Het is een goede budget optie voor dieren en ook vogels
De R6 IIis heel populair geweest en inmiddels opgevolgd door de R6 III. De autofocus en onderwerperherkenning zijn verbeterd en ook de snelheid: tot 40 foto's per seconde.
De R6 IIIis een interessante camera in het middensegment: met 40 foto's per seconde, 32.5 megapixels, betere pre-capture (losse foto's in RAW tot 30 fps), moderne autofocus, grotere buffer en een CF Express type B geheugenkaartslot een verbetering t.o.v. R6 II.
De R5 biedt 45 megapixels (voordeel bij croppen), goede prestaties bij weinig licht, goede AF en is nu lager geprijsd doordat deze is opgevolgd door de R5 II.
De Canon R5 IIheeft modernere autofocus dan R5 (ook met oogautofocus; je camera kan zien waar jij naar kijkt), snellere sensor (minder rolling shutter effect), pre-capture en ook betere onderwerpherkenning. Bij weinig licht was de R5 I iets beter.
De R1 heeft uitstekende autofocus en prestaties bij weinig licht, heel goede viewfinder, pre-capture en heeft 24 megapixels.
Gebruik geen EOS R of RP als je snelheid wil. De autofocus is hier niet voor gemaakt.
De Canon EOS M50 of II hebben wel snelheid qua foto’s per seconde maar de autofocus is wat minder voor snelle beweging. De hele EOS M-serie wordt niet meer ontwikkeld. Lenzen ook niet.
Het ligt niet voor de hand om nu nog een dure spiegelreflexcamera voor dieren te kopen, tenzij je tweedehands een goede deal kan maken en je anders geen budget hebt. Besef wel dat de systeemcamera betere technologie heeft en meer rake foto's gaat opleveren ALS je weet hoe je die goed bedient.
Canon spiegelreflexcamera
Laat de oude instapmodellen met 3 foto’s per seconde het liefste links liggen, dit is te langzaam als beweging belangrijk voor je is. Je kan er als beginner natuurlijk wel goede foto’s mee maken, maar je hebt wat minder kansen.
De Canon EOS 250D is de voordeligste spiegelreflex en schiet 5 foto's per seconde. Autofocus is niet modern en scherpstelpunten wat beperkt maar het is bruikbaar.
De Canon EOS 850D is wat sneller en heeft meer autofocuspunten.
Canon EOS 90D is het topmodel APS-C camera (voorheen werd de 7D Mark II hiervoor gebruikt). De 90D heeft meer megapixels en ook betere ISO-prestaties. Bekijk hier de Canon 90D Review.
Een tweedehands 80D is ook nog bruikbaar maar heeft minder megapixels en minder snelheid.
1D-X serie (Mark I, II en III). Professionele camera's. Meer snelheid in die tijd, autofocus en goede ISO prestaties. Niet zoveel megapixels.
5D-serie. Laat de 5D Mark II links liggen, te langzaam, te weinig autofocussnelheid (zelfde geldt voor de 6D Mark I). De 5D Mark IV mist wat snelheid en de buffer kan beter, verder natuurlijk wel bruikbaar (zelfde geldt voor 5D Mark III en de 6D Mark II).
De Canon 7d Mark II werd vroeger ook veel gebruikt vanwege de cropfactor en snelheid destijds.
Nikon systeemcamera's voor dieren
De Z50 II is sterk verbeterd i.v.m. Z50. De autofocus is veel moderner en sneller, kan ogen en onderwerpen herkennen, snelheden tot 11 fps RAW en tot 30 fps JPEG zijn goedvoor dit instapmodel. Pre capture is aanwezig voor JPEG en de cropfactor van 1.5 verlengt je lenzen voor dieren die verder weg zijn. 21 megapixels.De Fn1 en Fn2 knoppen voorop kun je handig zelf instellen, bijvoorbeeld voor slim en snel scherpstellen. Interessante instapper van Nikon.
De Z50 kan je gebruiken maar heeft geen heel moderne autofocus voor dieren of onderwerpen volgen. De Canon instapmodellen zijn hier beter in, denk aan R10 of R50 en hoger. Zelfde geldt voor de Nikon Z fc.
De Z5 heeft een relatief simpele autofocus zoals bij spiegelreflexcamera's, net als de Z50. Zeker bruikbaar als actie niet te snel is en beeldkwaliteit is wel heel hoog voor weinig geld. Als je nu een camera koopt voor dieren en actie, zou ik een andere kiezen.
De Z5 II is een relatief betaalbare fullframe, bruikbaar, 14 fps mechanische sluiter en rond 11 elektronisch, goede onderwerpherkenning en autofocus. Hoge priijs-kwaliteitverhouding. Voor echt snelle actie is Z6 III en hoger nog wat beter (meer foto's per seconde en snellere sensor).
Nikon Z7 en Z7 II hebben het megapixel voordeel (zie hier verschil tussen Z6II en Z7II) maar autofocus is verbeterd in nieuwere modellen, vanaf de Z6 III. Zeker buikbaar maar met name bij snellere dieren ga je meer verschil merken.
De Z6 IIis qua autofocus voor snellere dieren en vogels minder modern en de Z6 III is voor Nikon begrippen over het algemeen zeker goed voor volgen van dieren.
De oudere instapmodellen spiegelreflex (D3000 en D5000-serie) hebben 5 foto’s per seconde. Dat is niet heel veel maar beter dan de instapmodellen van Canon die soms 3 foto’s per seconde hebben. Bekijk hier instellingen video's voor D3300, D3400, D3500, D5300, D5500 en 5600.
Nikon D7500 of D500 (D500 is wat sneller en heeft betere autofocus). Ook de D7000, D7100 en D7200 hebben betere autofocus dan de D5000 serie. Bekijk hier de Nikon D7500 Review. De Nikon Z50 II is een moderne en wat mij betreft zeker ook betere camera voor dieren..
Beste Sony All-in-one camera Dieren (geen lens wisselen)
De Sony RX10 V biedt 20.1 megapixels, 24-600mm zoom (uniek), 30 foto's per seconde, sterk verbeterde autofocus die dieren volgt, verbeterde onderwerpherkenning, betere batterij en meer. Bij minder licht zijn prestaties minder dan bij Sony systeemcamera's waarbij je een lens kan wisselen.
De oudere Sony A6000 is relatief betaalbaar tweedehands is qua foto’s per seconde snel (11). Autofocus is niet geavanceerd en kan geen onderwerpen volgen, ook geen oogherkenning voor vogels.
De oudere Sony A6300 en A6500 zijn bruikbaar maar hebben geen autofocus tracking.
De SonyA6100,A6400 en A6600 hebben onder andere betere autofocus voor vliegbeelden. De tracking is interessant. Camera's zijn wel iets ouder en aantal foto's per seconde is beter bij modernere modellen. Bekijk A6100 Review of A6400 Review.
De A6700 is geavanceerder bij onderwerpherkenning, ook bij dieren, aantal foto's per seconde is met 11 iets minder snel dan concurrenten maar het is wel de beste Sony APS-C camera voor dieren tot nu toe.
De A7-serie is ook bruikbaar maar niet het snelste (A7 V is wel sneller). De A7 III en A7R III (en ouder) hebben geen moderne autofocus om dieren te volgen (het is beperkt). De A7 IV heeft dit wel maar is ook niet de snelste met heel snelle actie en aantal foto;'s per seconde is ook niet het beste. Relatief veel rolling shutter effect (vervorming van snelle onderwerpen).
De a7R serie heeft meer megapixels. De A7R IV heeft betere tracking en is beter bruikbaar maar de echte snelle actie is ook regelmatig te rap voor deze camera.
A7RVheeft moderne onderwerpherkenning, ook voor dieren. Dit kan goed werken bij niet te snelle dieren vogels. Bij echt snelle vogels zie je dat de autofocus minder snel is dan de A9-serie camera of A1-serie als het gaat om het aantal berekeningen van de autofocus per seconde).
Sony A7R VI is de opvolger van de A7R V en biedt 67 megapixels, 30 foto's per seconde, sterk verbeterde autofocus en onderwerpherkenning, pre-capture en meer.
Sony A7 V biedt een gedeeltelijk gestapelde sensor, 30 foto's per seconde, precapture RAW, verbeterde ergonomie en dynamisch bereik (voor moeilijke lichtsituaties). Bekijk mijn uitgebreide Sony A7V Review.
De A9enA9 II zijn erg goed als het gaat om autofocus en snelheid bij Sony (60 autofocus calculaties per seconde). Een tweedehands A9 of A9 II is zeker nog heel goed te noemen voor actie.
De A1is met 120 autofocus calculaties met per seconde en een maximale snelheid van 30 foto's per seconde heel erg goed voor heel snelle dieren en vogels. Ook 50 megapixels is een voordeel want dieren of vogels zijn vaak ver weg en je kan zo beter croppen. Pre-capture ontbeekt maar de prijs is nu een stuk aantrekkelijker omdat de A1 II de A1 heeft opgevolgd.
A9 III is extreem snel, tot 120fps. De Autofocus maakt 240 calculaties per seconde! Buffer is wel klein zodat je die met zo'n snelheid in 1.6 seconden vult (het nu is beperkt) maar bij kleine razendsnelle vogels of heel snelle dieren is het een echt voordeel. Aantal megapixels is in vergelijking met de A1 wel minder dan de helft (iets meer dan 24 megapixels). De Pre-Af functie (zoals hierboven uitgelegd bij de Canon EOS R7) is ook aanwezig en een voordeel voor sommige snelle wildlife onderwerpen. Bij weinig licht zijn prestaties iets minder door de global shutter.
Hieronder volgt een kort overzicht voor spiegelreflexcamera's. Besef dat systeemcamera's de spiegelreflexcamera;s hebben ingehaald. Met name scherpstellen op dieren (ogen, kop) en snelle dieren volgen kunnen systeemcamera's veel beter. Ook zijn ze een stuk sneller. Spiegelreflex raad ik alleen aan als je geen budget hebt voor systeemcamera.
Canon EOS 90D. Met name door de combinatie van snelheid, cropcamera (lens wordt verlengd met 1.6x) en 32,5 megapixels. De buffer had beter gekund maar het is overall wel een goede, betaalbare wildlife camera als je Canon spiegelreflexcamera wil.
De 7D Mark II is inmiddels wat verouderd. De Canon 80D is bruikbaar maar met 7 foto’s per seconde en minder resolutie iets minder dan de 90D.
Canon 1D-X Mark III en Mark II zijn professionele camera’s.
Zoek je een goedkoper model? Sla als instapmodellen de 2000D en 4000D over en kies bijvoorbeeld voor een 850D of 800D. Het verschil is een beter autofocusysteem en met name meer snelheid. 3 foto’s per seconde vs 5 of 6 is een verschil bij actiefotografie.
Nikon D7500. 8 foto’s per seconde. Relatief compacte camera, niet zoveel megapixels om te croppen (20 megapixels).
Nikon D500. Dit is de APS-C spiegelreflexcamera van Nikon die gebouwd is voor sport en actie, en dus ook voor actie van dieren/wildlife. Betere buffer dan D7500.
Nikon D850. In combinatie met een batterygrip 11 foto’s per seconde, veel megapixels, goede autofocus. Sterkte camera, maar er zijn snellere systeemcamera’s.
Zoek je een goedkoper model? Nikon D5600 of D5300 zijn met 5 foto’s per seconde niet heel snel, maar scherpstellen is beter dan bij D3500.
Sony spiegelreflexcamera
Topmodellen zijn de Sony A9 en A9 II. De autofocus is extreem goed (beste op dit moment), 20 foto’s per seconde, Real-time AF tracking (camera kan onderwerp heel goed volgen), sterke buffer die snel leegt. 24 megapixels (niet extreem veel om te croppen). Persoon
Sony A7 RIV, extreem goed om te croppen met 61 megapixels. In cropmode houd je 26 megapixels over en je verlengt dan je lenzen met factor 1,5. Autofocus is goed maar bij echte snelheid legt deze camera het duidelijk af tegen de A9. Foto’s zijn vaker niet scherp op de juiste plek. 10 foto’s per sconde. Buffer is wel redelijk snel gevuld als je echt achter elkaar moet “knallen”en leegt behoorlijk traag.
Sony A7 RIII, bruikbaar maar de autofocus is bij tracking duidelijk minder dan bij de A7 RIV. 10 foto’s per sconde.
Bij een klein budget kan je ook denken aan een superzoomcamera of bridgecamera. Hiermee kan je geen lens wisselen, je bent zo wel mobieler. Je kan hierbij kijken naar bijvoorbeeld de Nikon Coolpix P-serie, Panasonic Lumix FZ-serie (1000, 1000 II of 2000). Of een camera uit de serie van bijvoorbeeld Sony DSC-HX400V.
Beste All-in-one camera Dieren (geen lens wisselen)
Bij minder licht moet je van camera’s waarmee je geen lens kan verwisselen wat minder goede kwaliteit verwachten door de kleinere sensor.
Belangrijke eigenschappen van een camera voor dierenfotografie
Wat zijn nu belangrijke eigenschappen van een camera die je vooral gebruikt voor foto’s van dieren, wildlife of safari? Je kan ook gewoon denken aan dieren als honden (in actie), paarden of katten. En vogelfotografie, hoewel je daar ook vaak een extra lange lens voor nodig hebt.
Snelheid
Hoe snel is de camera als het gaat om snel foto’s achter elkaar maken (fps – frames per second)?
Hoe sneller, hoe meer kans op het juiste moment.
In het algemeen geldt dat systeemcamera’s vaak sneller zijn. Zelfs beginnersmodellen kunnen erg snel zijn en toch relatief betaalbaar. Bij spiegelreflexcamera’s zijn de snellere modellen vaak een stuk duurder.
Het is verstandig om te controleren of de opgegeven snelheid (frames per second) ook geldt in continu autofocus. Dat een camera die 10 of 15 foto's per seconde maakt betekent niet vanzelf dat deze ook altijd heel snel is met scherpstellen bij snellere onderwerpen.
Autofocus
Niet alleen de snelheid van de camera (hoeveel foto’s per seconde) doet er toe, het gaat er ook om hoe snel de camera kan blijven scherpstellen op beweging van dieren. Ik heb het dan over de wat snellere beweging, actiefoto’s dus. Dit is niet direct te zien aan specificaties, het beste bekijk je hiervoor reviews.
In het algemeen geldt, hoe duurder de camera hoe beter ook het autofocussysteem is (scherpstelsysteem). Sommige camera’s beschikken over mogelijkheden om onderwerpen te volgen en automatisch te blijven scherpstellen (“tracking”). Op zich is dit positief, maar de “tracking” van de ene camera kan in de praktijk toch veel beter werken dan de andere.
Korte video waarin je de Sony Real-time Tracking Autofocus aan het werk ziet
Buffer
De buffer van een camera is een eigenschap die mensen wel eens vergeten. Eerlijk, vroeg keek ik hier ook niet naar.
In het kort, de buffer is een tijdelijk intern geheugen van de camera. Hoe groter de buffer, hoe meer foto’s je achter elkaar kan maken zonder dat de camera gaat vertragen en je momenten kan missen.
Voorbeeld
De buffer is 36 foto’s in RAW. De camera maakt 10 foto’s per seconde. Op zich is 10 foto’s per seconde redelijk snel, maar als je 3,6 seconde achter elkaar fotografeert in continu-opnamen dan is de buffer van 36 foto’s dus gevuld. En dan gaat de camera vertragen.
Ook de snelheid waarmee de buffer dan leegt verschilt weer aanzienlijk per camera en kan uit testrapporten worden afgeleid. Je kan hiervoor bijvoorbeeld https://www.cameramemoryspeed.com/ bekijken.
Zorg tot slot ook voor een vlotte geheugenkaart.
Leuke video waarin ik Aninmal Eye Autofocus test van de Sony A7R IV in Artis. Wanneer werkt het wel en niet?
Het is zeker een goede functie die het makkelijker maakt om op het dier (en in het bijzonder het oog) scherp te stellen.
Het werkt niet in alle situaties en ook zonder deze functie kan je uitstekende foto's maken. Ook moet je het leren gebruiken.
Buffer
Hoe lang kan je achter elkaar fotograferen voor de camera gaat vertragen? Als dit bijvoorbeeld na 2 seconden al zo is, dan kan dit het het fotograferen van bewegende onderwerpen beperken en je kan momenten missen.
Pre-capture
Sommige moderne syseemcamera's kunnen al tijdens het scherpstellen tijdelijk foto's doorlopend blijven opslaan in de buffer (bijv tussen 0. 3 en 1 seconde; afhankelijk van je camera). Zo kan je momenten benutten die je anders mist, denk aan een kleine, heel snelle vogel die op een tak zit en ineens weg vliegt.
Geheugenkaartslot
Zorg ook voor een snelle geheugenkaart als je actiefoto’s wil maken. Bekijk even wat voor geheugenkaartslot(s) je camera heeft. Of dit bijvoorbeeld CF Express kaarten zijn (Sony Alpha gebruikt in de A-variant en Canon en Nikon CF Express B). Of als je een SD geheugenkaartslot heb, of dit UHS-I is of UHS-II (die laatste is sneller). Het heeft geen zin om een UHS-II geheugenkaart in een UHS-I geheugenslot te plaatsen.
Een cropcamera kan een goede optie zijn omdat je dieren dan makkkelijker dichterbij kan halen.
Bij weinig licht zijn prestaties van een kleinere sensor wel wat minder (op hoge ISO).
Resolutie (aantal megapixels)
Hoe meer megapixels, hoe beter je een uitsnede (“croppen” noemen fotografen dat) kan maken met behoud van de mogelijkheid om zo’n foto nog groter af te laten drukken. Dieren zijn regelmatig wat verder weg. Ze komen dan te klein in beeld.
In deze 10 onmisbare stappen naar betere dierenfotografie
Duidelijke uitleg met inspirerende voorbeeldfoto’s
50+ pagina’s waardevolle tips
Incl. E-book “Ontdek de Creatieve Lens”, nr. 1 aanrader (betaalbaar & geen verkoop van apparatuur)
Sfeervolle voorbeeldfoto’s van cursisten, met deze lens gemaakt
Ontvang gratis persoonlijk aankoopadvies op maat: 100% onafhankelijk
Wil jij je echt goed en snel ontwikkelen?
Volg mijn persoonlijke begeleidingstraject >>. Toegang tot alle Videocursussen met stap-voor-stap-uitleg, persoonlijke fotofeedback op je eigen niveau, Maandelijkse Fotofeedback Video’s, deel foto’s met elkaar in de Kijk & Zie Community. Nu met extra Videocursussen.
Stel onderaan je vragen over een camera voor dieren & ontvang gratis persoonlijk aankoopadvies van mij 🙂
Scroll naar beneden.
Ik reageer persoonlijk op jouw vraag (die met dit artikel te maken heeft) en ben 100% onafhankelijk. Er is geen belang bij wat jij koopt.
Geef even genoeg informatie: je camera en lenzen die je hebt, wat je wil fotograferen en in welke omstandigheden (ook binnen?) en wat je budget ongeveer is.
Joris Dijkema (1983) is de eigenaar en fotografiedocent van Kijk & Zie Fotoschool. Ook is hij de auteur van het gratis E-book De 10 Bouwstenen van Betere Fotografie dat door meer dan 100.000 mensen is gedownload. Joris houdt zich fulltime bezig om mensen te leren fotograferen.Joris is een gevoelsmens. Met zijn beelden brengt hij over wat hem raakt. Van nature is Joris geen technische man. Joris begrijpt daardoor goed wat mensen moeilijk vinden en weet door jarenlange ervaring hoe hij fotografie duidelijk uitlegt, in heldere taal en met inspirerende beelden.In (inter)nationale fotowedstrijden won Joris diverse prijzen & nominaties.